Front Panel

Miért éppen Home Assistant.
A Home Assistant egy ingyenes és nyílt forráskódú szoftver az otthoni automatizáláshoz, amelyet úgy terveztek, hogy az intelligens otthoni eszközök központi vezérlőrendszere legyen, a helyi vezérlésre és az adatvédelemre összpontosítva. Alapértelmezés szerint nincs engedélyezve a távoli hozzáférés, és az adatokat kizárólag maga az eszköz tárolja.

Mit szeretnék elérni:

  1. Fusson Raspberry Pi 3-on
  2. Lokálisan tárolja az adatokat
  3. Bele tudjam integrálni a 10 éve MySQL-ben gyűjtött adatokat
  4. Tudja számolni és feldolgozni a villanyórák/fogyasztásmérők LED impulzusait
  5. Legyen hozzá mobil applikáció
  6. Legyen benne elfogadható vizualizáció
  7. Tudjak bele integrálni IoT kütyüket
  8. A szervert nagyon gyorsan tudjam biztonsági mentésből újrahúzni egy másik hardveren.
  9. Elfogadható dokumentáció és gyors tanulási görbe

Részletekbe nem nagyon szeretnék belemenni, mert nagyon hosszúra sikeredne ez a cikk. Az ESPHome egy olyan rendszer, amely egyszerű, de hatékony konfigurációs fájlokkal vezérli az ESP8266/ESP32-t, és távolról vezérli őket a házautomatizálási rendszereken keresztül. A lényeg hogy a HA az ESPHome-mal konfigurálható ESP-s “csináld magad” kütyük sokkal gyorsabb fejlesztésekre adnak lehetőséget, mint az eddig használt Arduino IDE-ben fejlesztett dolgaim. Firmware frissítésnél nem kell állandóan szétszedni és USB-vel notebookhoz csatlakoztatni, az első telepítés után megy Wifi-n keresztül a software frissítés.

A projekt körüli közösség nagyon erős és szinte mindenre is van már megoldásuk.

A Home Assistant Glow könnyen leolvashatóvá teszi a P1 port nélküli (nem is annyira) okos mérő órát, leolvasva a legtöbb esetben mindig jelen lévő impulzus LED-et, és az ESPHome-mal is működik! Lenyűgözött, hogy miket meg lehet csinálni egy 2€-s lapkával. A dobozolásnál kipróbáltam a lézergravírozóval vágott műszerdoboz gyártást is.

Van egy olyan komponens hogy “SQL sensor”, ez nagyon sokat használom, mert az utóbbi 10 évben SQL adatbázisban gyűjtöttem az adatokat, így egy SQL lekérdezéssel értéket adhatok egy virtuális érzékelőnek.

A RasPi 3-at rá kellet bírnom, hogy USB-s SSD-ről bootoljon mert a SD kártyás verzió nagyon lassú volt és a sok írástól is hamar használhatatlanná tette volna az SD kártyát.

Volt nap, amikor 70%-ban független voltam az villamos energia hálózattól. Havi lebontásban május-június 52%, július-augusztus 42% 

Megint annyi sikerélmény szereztem mint állat :)

Most tavaszig egy újabb tesztüzem, aztán újabb bővítés elé nézek.

Glow01 BASEGlow01 BASEGlow01 BASE

Glow01 BASEGlow01 BASE

Glow01 BASE